ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER İÇİN FORMASYON

YÖK, fen ve edebiyat fakültesi öğrencilerinin öğretmen olabilmesinin önünü açan pedagojik formasyon kontenjanlarına sınırlama getirdi. Uygulamanın asıl amacı atanamayan öğretmen sayısını azaltmak olurken, eğitim fakültelerinde 2. öğretimlerin kapatılacağı da öğrenilen başka bir düzenleme.

Formasyon için bu yıl 15 bin kontenjan ayrıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğretmen ihtiyacını belirlediği çalışmasını iletmesinin ardından YÖK, önemli bir karara imza attı. Bu yıl, pedagojik formasyon programı açma yeterliliğine sahip üniversitelere verilen kontenjan 15 bin olarak belirlendi. Eğitim fakültelerinde ikinci öğretim kaldırıldı. Eğitim fakültesi olan ve bu eğitimler için tüm şartları taşıyan 108 üniversitede pedagojik formasyon verilecek. Türkiye’den 103, KKTC’den ise 5 üniversite programı açabilecek. En çok kontenjan alan üniversiteler ise 400 kontenjan ile Atatürk, İstanbul, Marmara üniversiteleri oldu. YÖK’ten yapılan açıklamada, MEB ile yazışmalar sonucunda öğretmen ihtiyaç analizlerinin yapıldığı ifade edilerek, şöyle denildi:

“Uzmanlarla yapılan çalışmalar sonucu, başta eğitim fakülteleri olmak üzere istihdam sıkıntısı çekilen bazı programların kontenjanlarında tedrici olarak azaltmaya gidilmesi ve ikinci öğretim programlarının da tamamen kapatılması konusunda bir mutabakat oluştu. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan Öğretmen Strateji Belgesi üzerindeki çalışmalar devam ediyor. MEB’in öğretmen ataması yaptığı pek çok alanda ihtiyacın çok üstünde öğretmen adayının atanma talebinde bulunduğu da kamuoyunun malumu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde öğretmen adayı yetiştirme programları incelendiğinde, lise öğretmenlerinin giderek artan oranda Lisansüstü Eğitim Programları yoluyla yetiştirilmeye başlandığı gözleniyor. Diğer taraftan okullardaki eğitimin niteliği açısından, geniş bir aday öğretmen havuzu içinden seçim yapmak imkânının da bütünüyle ortadan kaldırılmaması icap ediyor. İsteyen herkese pedagojik formasyon belgesi vererek gençlerimizi gereksiz bir beklenti içine sokmak da doğru değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir