SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmalısınız?

  Ehliyet almak isteyen adayların ehliyet almak için uygun yaşa gelip gelmediklerini öğrenmeleri için öncelikle hangi sınıf ehliyet alacaklarına karar vermeleri gerekir. Bunun sebebi her ehliyet sınıfı için farklı yaş sınırlaması yada yaş şartı getirilmiştir.

 •  Ehliyet sınavlarının 1. Grup ve 2. Grup olmak üzere iki farklı grup halinde yapılmasının sebebi nedir?

  2016 yılından itibaren trafik konularına “Trafik Adabı” konusu eklendiğinden dolayı 01.01. 2016 tarihinden sonra Sürücü Kursuna giden bir aday “Trafik Adabı” konusundan sorumlu tutulur. Bu kişilere 2.grup testi uygulanır. Bu tarihten önce sürücü kursuna giden bir aday ise, “Trafik Adabı” konusundan sorumlu tutulmadığı için 1.grup sınava tabi tutulur. Aralarında ki tek fark sadece 6 adet trafik sorusudur.

 •  Sınav Soruları Ne Zaman Yayınlanır?

  Ehliyet sınav soruları sınava girdiğiniz tarihten itibaren yaklaşık 4 gün içinde yayınlanmaktadır. İlk öğrenen siz olmak istiyorsanız eğer, web sitemizi takip ederek sınavın sorularının yayınlanıp yayınlanmadığını takip edebilirsiniz. Sınav soruları yayınlanır yayınlanmaz ACİL kodu ile hemen duyurusu yapılacaktır.

  Ayrıca geçmiş dönemlere ait sınav sorularını online olarak çözebilirsiniz.

 •  Ehliyet Alma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

  Bir sürücü adayı ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt yaptırdığı gün itibari ile şart koşulan yaş şartını tamamlaması gerekir. Örneğin: Başvuru yapacağınız sürücü belgesi B sınıfı ehliyet olsun. Bu sınıf için istenen yaş şartı 18’dir. Sınava başvuru tarihi en son 30 Haziran olsun. Bu durumda 30 Haziran tarihine kadar başvuru yapan aday 18 yaşını tamamlamalıdır. Eğer 18 yaşını 1 Temmuz tarihinde tamamlaması halinde bir sonraki dönemi bekler.

 •  M Ehliyet Alma Yaşı Nedir?

  MOPED kullanacaklara verilen bu sınıfa ait sürücü belgesini almak için 16 yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.

 •  A1 Ehliyet Yaşı Kaç?

  Silindir  hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen, güç bakımından 11 kilovatı aşmayan 2 tekerlekli motosikletler için verilen A1 sürücü belgesi için 16 yaşını tamamlayıp, en az bir gün 17 yaşından gün almanız gereklidir.

 •  B1 Ehliyet Yaşı Nedir?

  Toplam motor gücü 15 kw aşmayan ve toplam ağırlığı 400 kg geçmeyen 4 tekerlekli motosikletler için verilen bu belge için en az 16 yaşını tamamlamak şartı aranır. Ayrıca deneyim olarak herhangi bir şart koşulmaz.

 •  A2 Ehliyet Yaş Şartı Nedir?

  35 kilovatı geçmeyen ve motosikletin ağırlığının gücüne oranı 0,2 olarak belirlenmiş değeri aşmayan 2 tekerlekli motosikler için verilen bu belge için en az 18 yaşını tamamlamak şartı aranır.

 •  Ehliyet Sınavına Nerede Gireceğinizi Nasıl Öğreneceksiniz?

  Ehliyet sınavına girilecek yerler internet üzerinden ilan edilmez. Ayrıca posta yolu ile de gönderilmez. Sınava gireceğiniz yerleri Sürücü Kursunuz size bildirecektir.

 •  Ehliyet Sınavı Giriş Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Ehliyet sınavına girebilmeniz için kursunuz aracılığı ile müracaat etmeniz gereklidir. Sınav ücretinizi kursunuz sizin adınıza yatıracaktır. Aynı şekilde sınav giriş belgesini de kursunuz aracılığı ile temin edebilirsiniz. Bu belge olmadan kesinlikle sınava giremezsiniz. Bu belgeyi her ne kadar kursunuz sizin adınıza alacak olsa da sizler muhakkak takip ederek hazır olup olmadığını sorgulayınız.

 •  Sınav Ücreti Ne Kadar?

  Ehliyet sınavının ücreti 2018 yılı için Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri (MTSKS) yazılı sınavı 70 TL iken, baraj puanı geçen adayların gireceği direksiyon sınavı ücreti ise 80 TL‘dir.

 •  Ehliyet Sınavı Hangi Saatlerde Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

  Ehliyet sınavları saat 11 :00 ile 12:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Toplam sınav süresi 60 dakikadır.

 • Ehliyet sınavını kazanmanız için kaç puan almanız gereklidir?

  Sınavı geçmeniz için en az 70 puan almanız gereklidir. Sınavda toplam 50 adet soru sorulmaktadır. Her soru 2 puan değerindedir. Yanlış cevap doğru cevabı götürmediğinden dolayı en az 35 soruyu doğru cevaplayan yazılı sınavı kazanacaktır.

 •  Direksiyon Sınavından Kalan Adaylar Ne Yapacak?
  Direksiyon sınavlarında kalan bir aday sadece 2 ders saati olarak yeniden direksiyon eğitimi almak zorundadır. Bu durumda kursa 2 saat ders ücretini ödemek zorundadır. Ayrıca 80 TL direksiyon sınav harcını da yeniden yatırmak zorundadır. Direksiyon dersi ek ücretlerini kursa kayıt yaptırmadan önce muhakkak konuşmanızı öneririm.
 •  Teorik ve Direksiyon sınavından geçen adayların ne yapması gerekir?

  Test sınavını geçtikten sonra direksiyon sınavınıda geçen adaylar ehliyet belgesi almaya hak kazanmış demektir. Kurslarından alacağı sürücü olur raporu, biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payını ödeyerek ehliyetlerini almak için müracaat edebilir. Sürücü sertifikası direksiyon sınavından sonra 2 hafta içinde kurs tarafından adaya teslim edilir.

 •  Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulacaktır?

  Bu sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Bu sınavda 23 Trafik, 12 İlkyardım, 9 Motor ve 6 Trafik Adabı konularından soru çıkacaktır.

One thought on “SIKÇA SORULAN SORULAR

 • 25 Mayıs 2014 tarihinde, saat 15:18
  Permalink

  Faydalı Bir Site Kurmuşsunuz Teşekkürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir