Aöf Sınavsız 2. Üniversite Kayıtları Ne Zaman ?

Bir çok aday AÖF sınavsız 2. üniversite kayıtlarının ne zaman yapılacağını merak etmekte. Bu yazımızda 2015 sınavsız ikinci üniversite kayıt ve başvuru işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Sınavsız 2. üniversite uygulaması, AÖF barındıran üniversitelerde mevcuttur. Bunlar: İstanbul, Anadolu ve Atatürk Üniversiteleridir.

AÖF Sınavsız 2. Üniversite kayıtları eylül-ekim aylarında yapılmaktadır. Henüz bir tarih belirlenmediği için genel başvuru aralığını sizlerle paylaşıyoruz. İlgili duyuruları kaçırmamak için facebook sayfamızı yukarıdan beğenebilirsiniz.

Sınavsız 2. Üniversiteye kimler başvurabilir ?

Üniversite öğrencileri ve mezunlar sınavsız 2. üniversiteye doğrudan kayıt tarihleri içerisinde kayıt yaptırabilirler.

İkinci Üniversite başvuru koşulları aşağıdadır:

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerinde veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.

Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir