5 KÖTÜ ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI

Hiç saatlerce çalıştıktan sonra bir sınavda başarısızlığa uğradınız mı? Sıkı bir çalışmadan sonra gelen başarısızlık özgüvensizliğe sebep olabilir. Eğer bu size sıkça oluyorsa, bunun anlamı çalışma tekniklerinizin doğru olmamasıdır. Ama bunu tersine çevirebilirsiniz.

Öğrenme süreci hala büyük bir gizemdir. Ancak araştırmalar, bu sürecin belli bir zaman içerisinde aktif davranışlarla gerçekleştiği sonucunu ortaya koymuştur. Başka bir deyişle, çalışırken, okumalı, çizmeli, karşılaştırmalı, ezber yapmalı ve kendinizi test etmelisiniz.

Bu beş alışkanlık, tek başına yapıldığında etkisiz olacaktır. Ancak bunları başka tekniklerle de birleştirirseniz işe yararlar.

 

1.)Lineer notlar Almak                                                                    

Lineer notlar, derste öğretmen konuşurken dediklerini birebir kağıda geçirmeye çalışmaktır. Lineer notlar, öğrenci öğretmenin her bir sözünü not etmeye çalışırken ortaya çıkar.

Bir dersin tümünü kopya etmenin kötü yanı yoktur ancak bunu yaparak iyi bir şekilde çalıştığınızı düşünmek yanlıştır. Notlarınızı gözden geçirmeli, önemli kısımlara dikkat etmeli, anahtar kelimeleri çıkarmalısınız. Birbiriyle uyumlu kısımlar oklarla birleştirmek ve aralarında bir bağ kurmak da işe yarar.

Çözüm;  Bilginin içinize işlemesi için , bu notları başka bir biçimde tutmalısınız. Tablolar yoluyla mesela. Her yeni dersten önce, önceki dersin notlarını gözden geçirmeli ve yeni dersin ne olacağını tahmin etmeye çalışmalısınız.  Yeni bir dersten önce, eskisiyle bir bağ kurmalısınız.

Ayrıca, notlarınızdan yararlanarak boşluk doldurma soruları hazırlamanız da sınavlarda size yardımcı olacaktır.

2.)Her Şeyin Altını Çizmek

Siz de kitabınızdaki her şeyin altını mı çiziyorsunuz? Bunu yapmak, sınavlarda düşük not almanızın ana sebebi olabilir.

Canlı renkler sayfada dikkat çeker, bu sebeple okurken her şeyin altını çizmek iyi bir çalışma yöntemi gibi durabilir. Altını çizmek, gerçekten de size yardımcı olur, ancak sadece kelimelerin altını çizmek yeterli değildir. Altı çizili kelimeleri tekrar tekrar okumak ise yeterince aktif bir davranış değildir.

  Çözüm; Altını çizdiğiniz kelimeleri/cümleleri kullanarak küçük kağıtlara notlar hazırlayın. Kağıtları kullanarak konuya hakim olun. Bir renk kodu yaratın. Altını çizdiğiniz kelime/cümlenin önemine göre renkler seçin.

3.) Notları Temize Çekmek

Öğrenciler, tekrarın yararlı olduğunu düşündüğünden notları tekrar yazarlar. Tekrar tabii ki yararlıdır ancak tek başına değil.

  Çözüm;  Bir sınıf arkadaşınızla notlarınızı karşılaştırın ve onun notlarından çalışma soruları çıkartın. Çalışma sorularını değiş tokuş edin ve soruları yanıtlamaya çalışın. Konudan emin olana kadar bu süreci devam ettirin.

4.) Tekrar Tekrar Okumak

Öğrenciler genellikle sınava son dakika kala bilmeleri gereken bölümü okurlar. Bu sadece son adım olarak yararlıdır. Tek başına yapılırsa kalıcı olmaz. Tıpkı yukarıda bahsedilen diğer taktikler gibi, okumak sadece yap bozun  bir parçasıdır.

Çözüm; Okuduktan sonra, soru çözmek, tablo hazırlamak, gibi aktif şeyler yapın.

5.) Ezber Yapmak

Pek çok öğrenci çalışma yöntemi olarak ezber yapmayı tercih eder. Bu iyi bir çalışma yöntemidir ancak sadece en başta yapılırsa. Sadece ezber yapmanız, bir süre sonra yeterli olmayacaktır. Bir konunun sebeplerini ve sonuçlarını açıklama, önemini kavramak için ezber yapmanız değil, öğrenmeniz gerekmektedir.

  Çözüm; Kullanacağınız terimleri uyguladıktan sonra kendinize ufak bir test hazırlayın. Bir terimi açıklayıp, onun önemini anlatabiliyor musunuz, buna dikkat edin. Ezberlediğiniz bilgiyi başka bilgilerle karşılaştırın.

Kaynak: http://www.aofdersler.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir