Aöf Soru Çözme Teknikleri

 1. Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın. Testi hazırlayan kişinin ne demek istediğini düşünüp durmayın. Cevabınızı ayrıntıya indirip yanlış yola gitmeyin.
 2. Ana kelimelerin altını çizin.
 3. iki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir.
 4. iki şık birbirinin zıttıysa, bunlardan biri doğrudur.
 5. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabı değiştirmeyin.
 6. Negatif sorulara ve size yönlendirecek soru sözcüklerine dikkat edin.
 7. Eğer şıkların içinde hepsi, her zaman ve hiçbiri veya boş gibi cevaplar varsa genellikle yanlıştırlar.
 8. Bazen, çoğunlukla,bazıları gibi şıklar da çoğunlukla doğrudurlar.
 9. Doğru cevabı bilmiyorsanız, yanlışları bulmaya çalışın.
 10. Kelimelerin anlamını bilmeden bir seçeneği elemeyin.
 11. Cevapları okuyun. Aldanmamaya dikkat edin.Soruyu hazırlayan, ilk şıkkı neredeyse doğru cevap diye gösterip diğer cevapları okumadan onu işaretlemenizi isteyebilir.
 12. Aynı dersin cevaplarını cevap kağıdına aynı anda geçirin. Bu, zaman kazanmanızı sağlayacaktır.
 13. Çoğunlukla uzun ve karışık gibi gözüken cevaplar genellikle doğrudur.
 14. Özellikle çok basit ve doğru gibi görünen seçeneklere şüphe ile yaklaşın.
 15. Bir soruyu ilk okudugunuzda zor geliyorsa vazgeçmeye kalkışmayın. Soruya başka bir açıdan bakın, kendi kelimelerinizle cümleleri yeniden kurun.

 

Gireceğiniz AÖF sınavları test teknikleri kullanılarak hazırlanmış bir sınavdır.

 1. AÖF Bilimsel test hazırlama tekniklerine göre soruların doğru cevapları belirli ölçüde birbirine yakın olmak zorundadır. Yani 20 soruluk bir sınavda her seçenekten ( A, B, C, D, E şıklarından ) ortalama 4 ya da buna yakın sayıda doğru cevap bulunur. Bu dağılım bazı seçeneklerde 3’e kadar inebilir, bazıları ise 5’e kadar çıkabilir. Yani ortalamadan 2 seçenek sapma olabilir.
 2. Bu sonuçlardan hareketle, eğer kesin olarak bildiğiniz 12 soruyu işaretleyip kalan soruları hiç okumadan en az işaretlenmiş olduğunuz seçeneği işaretlerseniz, en az işaretleme sayısına bağlı olarak birkaç tane daha doğru cevabı bulma şansınız olacaktır.
 3. Mesela 20 soruluk sınavda çözerek işaretlediğiniz soruların şıklara dağılımı şu şekilde olsun: 3 A, 4 B, 3 C, 2 D, 4 E. Bu cevaplarınız doğru ise, geriye kalan soruları en az işaretlediğiniz seçeneği işaretleyebilirsiniz. Bilerek işaretlediğiniz bu 16 sorunun tamamı doğru ise 80 alırsınız. Cevabını vermediğiniz soruları en az hangi şıktan işaretlediyseniz ondan başlayarak işaretlerseniz bunlardada doğru cevapları yakalama ihtimaliniz %50′dir. Bu da size ilave olarak en az 10 puan daha kazandıracak ve sınav notunuz 90’a yükselecektir.
 4. 20 sorunun sorulduğu Matematik sınavından 7 soruyu doğru yaparak geçebilir misiniz? Eğer yukarıda anlattığımız yöntemi uygularsanız, evet geçebilirsiniz. 7 soruyu doğru cevapladığınızdan eminsiniz ve mesela, işaretlediğiniz şıkların dağılım sayıları da şöyle ise; 1 A, 2 B, 2 C 2 D ve 0 E olsun. Soruların doğru cevapları küçük sapmalarla birlikte yukarıda da belirtildiği gibi 4 A, 4 B, 4 C, 4 D, 4 E şeklinde bir dağılım gösterecektir. Boş bıraktığınız seçenekleri 4 tane olacak şekilde işaretlerseniz 4-5 adet daha doğru cevabınız olacaktır ki bu da size yaklaşık fazladan 20-25 puan daha kazandıracaktır. Bu durumda 35 alacağınız bir sınavdan 55-60 arası bir not alabileceksiniz.

2013-2014 Güz Dönemi Ara Sınav Sonuçlarının Bir Kısmı. Listeyi incelersek %95 Oranında Her Şıktan Eşit Sayıda Doğru Cevap Olduğunu Görürüz…

Bir Cevap Yazın

Ya da

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir